Technical Committee

Technical Committee develops guidance and standards for members on technical and professional matters.  Its members may also lead working groups and develop Technical Notes.

Committee Terms of Reference

Technical Committee
Bill Blackledge CMLI (Vice-Chair) Christine Tudor CMLI Rebecca Knight CMLI (co-opted)
Jon Rooney CMLI Marc van Grieken FLI (Chair) David McKenna CMLI
Mike Shilton CMLI (co-opted) Roger Kent FLI Robin Gray CMLI
Alan Simson FLI Steve Fancourt CMLI (in attendance as lead of ESG)

 

Technical working groups:
Digital Practice Group (formerly BIM Group)
Mike Shilton CMLI (Chair & Acting Spatial Data lead) Tom Thompson (Digital Arb lead) Anna Dekker CMLI
Martyn Horne CMLI (Technology lead) Mark Jackson (Digital Realities lead) Tim Calnan CMLI (PDT lead)
Gary Cartwright CMLI Alberto Dominguez CMLI Carl Collins (CIBSE rep)
Simon Bell CMLI David Thompson CMLI Gareth Lapworth (n/m)
Luke Fay (n/m) Scott Pullar Vacancy (Spatial data lead)
Spatial Data/GIS workstream (inc. Regional Champions. Reports to Digital Practice Group)
Mike Shilton CMLI (Acting Lead) Martyn Horne CMLI Katarina Ollikainen (n/m)
Peter Brindley n/m (Y&H) Steve Fancourt CMLI (WM)
Diana Manson n/m (SW-1) Patrick Cooper CMLI (NW-1) Catherine Lester CMLI (NW-2)
Matt Davies (SE & L) Rose Walker CMLI (EM) Alessio Russo n/m (SW-2)
Digital Arboriculture workstream (Reports to Digital Practice Group)
Mike Shilton CMLI Tom Thompson (Lead) Luke Fay (n/m)
Alice McAuley (n/m) Chris Wright (n/m) Philip Barwell (n/m)
Laura Gardner (n/m)
Environmental Standards Group
Anastasia Nikologianni Andrew Percival Catherine Xavier
Christine Tudor Elaine Cresswell Guy Denton
Ian Dudley Jennifer Campbell Jonathan Assorto-McIlwaine
Martin Stevens Nick Bowen Peter Wilder
Philip Crichton Robyn Butcher Stephen Fancourt (Chair)
Biodiversity/Environmental Net Gain Workstream (Reports to Environmental Standards Group)
Francis Hesketh n/m (Lead) Tim Calnan CMLI Tim Arkell CMLI
Elaine Cresswell CMLI (link with BwN) John Ingham CMLI Claire Wansbury CMLI
GLVIA Advisory Panel
Laura Campbell Melanie Croll Rebecca Knight (Chair)
Rufus Howard Sarah Gibson

Previous Technical Working groups or workstreams since 2014 which have finished their tasks entirely or been subsumed: Water – Karl Jones; Procurement – Noel Farrer; Digital (Education) – Avra Archer; Infrastructure – Jon Rooney; Inclusive Design – David McKenna; BIM Book – Simon Bell; BIM (subsumed into Digital Practice) – Simon Bell; DPOW – Anna Dekker; JCLI 2017 – Colin Moore; Photography & Photomontage – Bill Blackledge; Landscape Consultants Appt – Colin Moore

Contact point: technical@landscapeinstitute.org.